TR
GERİ
Haziran 11, 2019

Family, Teacher, and Physician Cooperation in Autism

Ebeveynlerin koşulsuz desteği ve öğretmenlerle kusursuz bir işbirliği, dikkat eksikliği, hiperaktivite ve otizm görülen çocukların davranışı ve performansı üzerinde kayda değer düzeyde iyileşme sağlar. Bu gibi rahatsızlıkların tedavisinde uzman hekimin uygun gördüğü ilaçla birlikte kişisel psikolojik tedavi ile doğru aile ve öğretmen desteğinin birleştirilmesi en iyi sonuçları vermektedir.

Karşılaşmalar serisinin yenisinde, “Aile, Öğretmen ve Hekim İşbirliği” başlıklı etkinlikte Çocuk Psikiyatri Uzmanı Dr. Ülkü Akyol Ardıç ile bir araya geldik. Buluşmada otizm ve hiperaktivite bozukluğu görülen çocukların tedavisinde aile ve öğretmenlerin yaklaşımının önemine dikkat çekildi.

Parents' unconditional support and excellent collaboration with teachers provide a significant improvement in the behavior and performance of children with attention deficit, hyperactivity and autism. The combination of personal psychological treatment with the right family and teacher support together with the medication deemed appropriate by the specialist physician in the treatment of such disorders gives the best results.

In the new series of Encounters,, Family, Teacher and Physician Collaboration etkinlik activity, Child Psychiatrist Specialist Dr. We met with Ülkü Akyol Ardıç. In the meeting, the importance of the approach of parents and teachers in the treatment of children with autism and hyperactivity disorder was emphasized.

╲╱
Bergama Kültür Merkezi
Ertuğrul Mahallesi Cumhuriyet Caddesi
No:117 D:12
Bergama/İzmir, Türkiye 35700
Türkiye
YOL TARİFİ

Günalp Turan ·